• Love2Smile Organic Cosmetics

    Itt is mi szorgoskodunk:

    100% tiszta, természetes, vegán, vegyszer- és pálmaolajmentes, bőr- és környezetbarát, prémium anyagokból készülő, magyar alapkozmetikumok a mindennapi tisztálkodáshoz

    Tovább
  • Fonott kalács

    Ha a hagyományossal megegyezőt szeretnél de tej-, tojásmentes és vegán változatban

    Tovább
  • Bécsi krumplisaláta

    Könnyű, ízletes önmagában és köretként is

    Tovább
  • Bejgli

    Ha a hagyományossal megegyezőt szeretnél de tej-, tojásmentes és vegán változatban

    Tovább
  • Mentes receptválogatás

    Vegán, gluténmentes, laktóz- és tojásmentes? Válogass bátran, mindegyik témában találsz finomságokat!

    Tovább

szerda, november 30, 2011

Ajándékok a konyhából...

Ünnepek közeledtével egyre többünk áll meg egy pillanatra és gondolkodik el azon, hogy mivel is lephetné meg szeretteit. Van szüksége valamilyen ruhára, kozmetikumra, technikai eszközre, ha igen, milyen tetszene neki, vagy az is lehet, hogy esetleg egy könyvnek, filmnek, zenének örülne? Ezek a kérdések felnőttek ajándékozása esetén talán még nehezebbek, hiszen nem ajánlhatjuk fel, hogy adja oda nekünk a Jézuskának / Angyalkának / Mikulásnak írt levelet, majd mi feladjuk a postán…

Ráadásul, ha tudunk is dönteni a sok-sok lehetőség között, elképzelhető, hogy a pénztárcánk mond nemet.

Mennyire egyszerű lenne valami olyat kitalálni, ami könnyen, ha lehet gyorsan megvalósítható, tudja a megajándékozott, hogy kifejezetten neki készült, saját kezűleg, ráadásul a varázslat titka nemcsak a meglepetés, a szép csomagolás, hanem a hozzáadott szeretetünk is.

A gasztro ajándékok végtelen tárházát rejti a konyha, ráadásul az elkészítés a családi együttlétekre is remek lehetőség, az ünnepi készülődés meghitt hangulata már ekkor elkezdődik.

Ezek a receptek természetesen bármilyen alkalomra elkészíthetőek, az évszaknak megfelelő hozzávalókkal helyettesítve ráadásul elérhető árban…

- cantucci, vagy cantuccini
- mézeskalács- aszalt szilvával töltött marcipán bonbon- marcipán szaloncukor
- amerikai keksz (cookie) alaprecept
- narancslekvár
- szárított paradicsom olajban- bazsalikomolaj
- hagymalekvár
- házi lekvárok




hétfő, november 28, 2011

NoSalty vendégblogger: Receptműves

Kedves Főzőtündér társaim,

engedjétek meg, hogy megosszam veletek az örömömet. A kedvenc webszakácskönyvem új sorozatot indított, melyben vendégbloggerek készítenek újdonságokat. Az első meghívott vendég a Receptműves lehetett, ami különösen megtisztelő annak fényében, hogy mennyi profi és nagyon ügyes, lelkes hobbyszakács vesz részt a receptek gyűjtögetésében.

Ezúton is köszönet a NoSalty csapatának, nagyon szeretek velük dolgozni, a recepteket pedig csak ajánlani tudom, biztos vagyok benne, hogy a közel 16 ezer (!) finomság közül mindenki megtalálja a kedvencét.

A két új receptemet (vöröskáposzta fasírt és mézes puszedli) megtaláljátok a NoSalty oldalán is.


csütörtök, november 24, 2011

Mindennapi kenyereink

I. – Te mit eszel?

A házi kenyérről sokáig azt gondoltuk, hogy a konyhaművészet olyan ágazata, amelybe csak szerencsés kiválasztottak (mint ősanyáink) pillanthattak bele, ám vágytuk a saját sütésű kenyér gőzölgését a konyhaasztalon...
Aztán egyszer bátorságot, időt és erőt gyűjtve elkészítettük az első kenyerünket, azóta kizárólag saját készítésűt fogyasztunk.
Kísérletezgetve, tanulva más nemzetek kultúráiból, mára megtalálható a kenyereink között a néhány perc alatt elkészíthető, a dagasztás nélküli (kevert), az élesztő nélküli, a lepénykenyér és természetesen a hagyományos dagasztott is, igaz új köntösben, teljes kiőrlésű lisztekből elkészítve.

Régen és most…

Elődeink heti adagokban sütötték a kenyeret, persze nagyobb adagokban, ami minőségromlás nélkül kitartott a következő sütésig. A ma kapható kenyerek egy része (tisztelet a kivételnek) pár napig sem tartható el, kiszárad, megszikkad, penészedik, ráadásul az ízük sem mindig kifogástalan…
Mi változott? A termelés jellege és a feldolgozás módja. Teret kapott a magasabb termésátlagú, ámde gyengébb minőségű gabona és a kíméletes kézi feldolgozás helyett a gépi. Emiatt számos adalékanyag szükséges ahhoz a nagyüzemi termelés során, hogy kenyeret lehessen készíteni.
Általában alkalmazott adalékanyagok: lisztjavító szerek, kelésgyorsító, nyúlósodás gátló, mikrobiológiai romlást gátló, penészesedést gátló, védőgáz (csomagolt kenyér), szín- és ízfokozó.
Nem kérdés tehát, hogy érdemes a mindennapi kenyereinket házilag elkészíteni, így egyrészt garantált a jó minőség, a nagyszerű íz, másrészt óriási öröm és családi élmény.
A hétköznapokra mutatunk nagyon gyorsan elkészíthető finomságokat, a ráérősebb napokra pedig igazi kelesztett csemegéket.

Miért érdemes áttérni a teljes kiőrlésű lisztekre?

Igaz, hogy a teljes kiőrlésű gabonákból készült lisztekkel készített pékáruk kalóriatartalma közelíti a fehérlisztből készült társaikét, azonban lényeges különbség, hogy teljes kiőrlésű termékek laktatóbbak, fogyasztásuk esetén később keletkezik újbóli éhségérzet a rosttartalom miatt, továbbá nyomelemekben, vitaminokban és ásványi anyagokban is gazdagok.
Érdemes fokozatosan áttérni a fehér lisztről úgy, hogy a teljes kiőrlésű liszt arányát folyamatosan növeljük.

Érdekesség – az igazi kovász készítése
Zárható üvegbe tegyünk ugyanannyi lisztet és langyos vizet (5-5 dkg), majd lezárva tartsuk meleg helyen (22-25 fok). Második és harmadik nap adjunk hozzá mindkét összetevőből az induló mennyiséget, majd negyedik napon dupla adagot (10-10 dkg), következő napon felhasználható.
Az így elkészített kovász egy részét mindig félretették, kiegészítették újra és újra, illetve az elkészült kovászból készített kenyértésztából tettek félre, amelyet a következő sütéshez használtak fel (öregtészta).
Egy kedves séf ismerősünk járt olyan olasz pizzériában, ahol már 80 éve gondozott, táplált kovásszal dolgoznak.

Praktikák kenyérsütéshez

- az élesztős kenyereknél a víz / tej ne legyen forró, mert az élesztőgombák elhalnak
- a kelesztéshez azért kell letakarni a tésztát, mert kiszárad a felülete, kérges, kissé kemény lesz, repedezik
- a letakaráshoz használható konyharuha, de előfordulhat, hogy a megkelt tészta beleragad, így praktikusabb a háztartási fólia
- az élesztő felfuttatásánál ügyelni kell arra, hogy ne „fusson túl”, mert akkor a kenyeret nem tudja szép magasra keleszteni, akkor jó az élesztő, ha a habréteg összefüggő a tetején (ennél tovább ne futtassuk)
- a kenyerek tetejét azért vágjuk be, hogy ne repedjen meg sütés közben
- érdemes megvárni, hogy a friss kenyér kihűljön, szebben szeletelhető
- a kenyeret különféle fűszerekkel, magvakkal még ízletesebbé tehetjük
- gyakori kérdés, hogy mikor jó a kenyér: amikor az alját megkopogtatva kongó hangot ad
- bátran alkalmazható a teljes kiőrlésű liszt (akár önmagában is), így is puha és ízletes kenyér készül

Ajánlat:
Teljes kiőrlésű rozsos tönkölykenyér
Illatos kenyér dagasztás nélkül
Sokmagvas kenyér dagasztás nélkül



II. – Mit esznek a világban?

A világ szinte minden táján fogyasztanak valamilyen „kenyeret”, igaz ezek jelentősen különbözőek lehetnek - a palacsintaszerűtől kezdve a dagasztott, kelesztetten át akár a töltött, fűszeres finomságokig.
Sokszor egyazon országon belüli távolabbi helyeken is másképp készítik, eltérő hagyományok, szokások alapján és természetesen ennek a fordítottja is igaz lehet, amikor ugyanolyan receptet takar az országonként eltérően nevezett csemege.

Néhányat összegyűjtöttünk érdekességképpen:
Csapati: indiai kenyér, az elkészítési mód alapján többféle változata ismert
Injera : etióp lepénykenyér, vastag, sós, palacsinta jellegű, teff gabonából készül, amely magas vitamin és ásványi anyag tartalmú (annyira apró gabona, hogy kb. 150 szem tesz ki egy búzaszemet)
Pászka: kovásztalan kenyér, csak lisztből és vízből készül
Török kenyér: nagyon népszerű a török konyhában, szinte valamennyi ételükhöz felszolgálják valamelyiket a három változatból (pide, tandír, simit)
Bagett: a klasszikus francia kenyér 5-6 cm átmérőjű és átlagosan 65 cm hosszú (akár 1 m is lehet), ropogós kérgű, belül lágy, lyukacsos szerkezetű
Ciabatta: hosszúkás, széles és lapos (téglatestre emlékeztető) olasz kenyér, jellemzően szendvicsnek fogyasztják
Focaccia: nagyon lágy kelt tésztából készített lepény, melyet olívaolajjal kennek meg és különféle feltéttel (aszalt paradicsom, olívabogyó, szardella, stb.) ízesítenek

Ajánlat:
Csapati (naan)
Török lepénykenyér (pide)
Élesztőmentes ír kenyér


III. – Kenyér, vagy más tészta?

Elérkezett a kenyér téma befejező része, reméljük a sok-sok praktika segített bátorságot gyűjteni és többen elkészítettek már néhányat a cikkekben bemutatott receptek közül.
Ha pedig már kenyeret tudunk készíteni, akkor minden más kelt tészta alapú finomságot is könnyedén a családi asztalra varázsolhatunk…

Nézzünk néhány a kenyértészta készítéshez hasonló technikával, azonban kissé eltérő arányokkal, vagy összetevőkkel készülő finomságot.

Fontos, hogy lenti receptekben leírt tészták készítésénél is ugyanazokat a praktikákat és tanácsokat érdemes követni, melyeket a kenyérsütésnél (I. részben) megosztottunk.

Ajánlat:
Lángos
Perec
Magos kiskifli
Túrós-mákos töltött kalács
Fonott kalács
Pizza


Itt is mi szorgoskodunk:

hétfő, november 21, 2011

Zöld (spenótos, brokkolis) lasagne

ZÖLDség rajongók figyelem, ez aztán a zöld lasagne, nem csak színében, ízében is. Azt hiszem ez egy kis magyarázatra szorul ;-) Ha valamilyen zöldségnek nem tudjuk egészen konkrétan meghatározni az ízét, akkor megkapja a zöld ízű jelzőt...

Korábban még nem próbáltam a spenót-brokkoli kombit, ráadásul egy kis medvehagymát is belecsempésztem, már csak egyetlen dolog hiányzott a teljességhez: spenótos (zöld) lasagne tészta az igazán fanatikusoknak :-)

ZÖLD (SPENÓTOS, BROKKOLIS) LASAGNE 26x16-os tál (egészségesebb összetevők)

9 db lasagne lap (durum, teljes kiőrlésű)

töltelék:

50 dkg brokkoli
1 csomag spenót püré (100 %-os)
3-4 levél medvehagyma -opcionális
3-4 gerezd fokhagyma
só (természetes, nem finomított)
tört bors
oregano

besamel:
5 dkg olívaolaj
5 dkg liszt (teljes kiőrlésű)
4 dl víz
csipet só (természetes, nem finomított)
csipet szerecsendió
tört bors

1. tisztítsuk meg a fokhagymát és a brokkolit (mossuk meg, szedjük rózsáira, majd a szárát pucoljuk meg) és aprítsuk fel kb. 2 cm-es darabokra
2. egy lábosban tegyük fel főni a spenótot (ha fagyasztott, így is ki lehet olvasztani, amíg a brokkolit előkészítjük), reszeljük hozzá a fokhagymát, szeljük bele a medvehagymát és adjuk hozzá a felaprított brokkolit
3. fűszerezzük, ha túl sűrű, kevés vízzel hígítsuk fel (a lasagne tészta akkor tud jól átsülni-főni, ha leveses a töltelék)
4. ha a brokkoli fogkemény, akkor kész a mártás (még sütni is kell, így nem szabad puhára főzni a brokkolit)
5. tegyünk a hőálló tál aljába 2 merőkanál mártást és egyenletesen oszlassuk szét, erre kerül az első sor száraz lasagne lap (nem kell fedniük egymást, csak illeszkedniük)
6. a mártás felét terítsük el egyenletesen, majd tegyük rá a második sor száraz lasagne lapot
7. a maradék mártást terítsük szét a felső lap rétegen
8. készítsük el a besamelt adjuk az olajhoz a lisztet, keverjük össze csomómentesre, majd öntsük fel a vízzel és főzzük (folyamatosan kevergetve), amíg besűrűsödik
9. ha besűrűsödött a besamel, vegyük le a hőről és adjuk hozzá a sót, a szerecsendiót és a borsot, keverjük össze és terítsük a felső spenótréteg tetejére
10. gyújtsuk be a sütőt 180 fokra (gázsütőnél 4-es fokozat) és süssük meg a lasagnet (akkor jó, amikor hullámosodik már a tészta és aranybarna a besamel)

Praktikák:
- Nem szabad kifőzni a száraztésztát, szárazon kell felhasználni, ezért kell a bőséges, leveses szósz, az fogja "megfőzni" (fontos szabály lasagne készítésnél, hogy nagyon bőséges szószokkal, mártással készítsük, hiszen a tészta sütés közben fog "megfőni", így sok nedvességet szív fel, ezért is kell az alsó tészta alá is tenni szószt) - szép fodrosra fog sülni, ahogy növekszik a tészta térfogata a nedvességtől
- variációs lehetősége számtalan, lehet paradicsom szósszal, gombával, stb.

péntek, november 18, 2011

Törökmogyorós és diós-narancsos vaníliás kifli

Egyszerűen imádom az olyan recepteket, amelyekkel ezerfajta variációt ki lehet próbálni...
Most ismét itt egy ilyen alaprecept, ami könnyedén variálható a saját ízlésünk szerint, most éppen törökmogyorós változatban, aztán másnap diós, narancsos változatban és még annyi ötletem van :-)

Néhány tipp gondolatébresztőnek: diós, mákos, mogyorós, mandulás, pisztáciás, kesudiós, pekándiós, vaníliás, citromos, narancsos, mandarinos, fahéjas, szegfűszeges, gesztenyés, töltött (szilvalekváros, aszalt gyümölcsös, stb.) és ezek számtalan variációja...

TÖRÖKMOGYORÓS KIFLI 16 db (egészségesebb összetevők)

tésztához:
20 dkg liszt (teljes kiőrlésű gabonából)
8 dkg porcukor (nád, nyírfa, sztívia)
10 dkg olvadt vaj
5 dkg darált törökmogyoró
1 db mandarin reszelt héja és leve
1 db tojás (bio, vagy szabadtartású)

forgatáshoz:

2-3 evőkanál porcukor (nád, nyírfa, sztívia)

1. a cukrot az olvadt vajjal keverjük habosra, majd adjuk hozzá a megmosott (és külön tálban felütve ellenőrzött) tojást
2. mérjük ki egy keverőtálba a lisztet, a darált mogyorót, reszeljük hozzá a (megmosott) mandarin héját, majd nyomjuk hozzá a levét és keverjük össze
3. tegyük be a lágy tésztát a hűtőbe kb. 1 órára (akkor formázható kifli alakra, ha újra megkeményedik benne a vaj)
4. ha kissé megkeményedett a tészta, formázzunk belőle 4-5 cm átmérőjű hengert, melyet karikázzunk fel 1,5-2 cm széles karikákra
5. a karikákból sodorjuk a kiflit úgy, hogy a széleket kissé vékonyabbra formázzuk, mint a közepét (ez lesz a pocakja), majd a végeket hajlítsuk egymással szembe
6. gyújtsuk be a sütőt 180 fokra (gázsütőnél 4-es fokozat) és vajazzuk ki a tepsit
7. tegyük a kifliket az előkészített tepsire és 15-20 perc alatt süssük meg
8. a tepsin hűtsük ki a kifliket (ekkor még keményednek), majd egyesével forgassuk meg porcukorban

KARÁCSONYI (DIÓS-NARANCSOS) VANÍLIÁS KIFLI 16 db (egészségesebb összetevők)

tésztához:
20 dkg liszt (teljes kiőrlésű gabonából)
8 dkg cukor (nád, nyírfa, sztívia)
1 csomag vaníliás cukor (nád, bourbon)
10 dkg olvadt vaj
5 dkg darált dió
1 db narancs reszelt héja
1 db tojás (bio, vagy szabadtartású)

forgatáshoz:

2-3 evőkanál porcukor (nád, nyírfa, sztívia)
1 csomag finomra őrölt vaníliás cukor (nád, bourbon)

1. a cukrokat az olvadt vajjal keverjük habosra, majd adjuk hozzá a megmosott (és külön tálban felütve ellenőrzött) tojást
2. mérjük ki egy keverőtálba a lisztet, a darált diót, reszeljük hozzá a (megmosott) narancs héját
3. tegyük be a lágy tésztát a hűtőbe kb. 1 órára (akkor formázható kifli alakra, ha újra megkeményedik benne a vaj)
4. ha kissé megkeményedett a tészta, formázzunk belőle 4-5 cm átmérőjű hengert, melyet karikázzunk fel 1,5-2 cm széles karikákra
5. a karikákból sodorjuk a kiflit úgy, hogy a széleket kissé vékonyabbra formázzuk, mint a közepét (ez lesz a pocakja), majd a végeket hajlítsuk egymással szembe
6. gyújtsuk be a sütőt 180 fokra (gázsütőnél 4-es fokozat) és vajazzuk ki a tepsit
7. tegyük a kifliket az előkészített tepsire és 15-20 perc alatt süssük meg
8. a tepsin hűtsük ki a kifliket (ekkor még keményednek), majd egyesével forgassuk meg vaníliás porcukorban

Praktikák:
- az ehhez hasonló száraz süteményekhez kiválóan lehet használni a teljes kiőrlésű rozslisztet is
- a forgatáshoz készíthető saját vaníliás cukor: a kiszáradt vanília rudat őröljük meg kávédarálóval és keverjük hozzá a porcukorhoz (ha csak szemcsés cukor áll rendelkezésre, az is megőrölhető kávédarálón)
- a törökmogyorós kifli teljes kiőrlésű rozsliszttel, a diós-narancsos kifli teljes kiőrlésű tönkölyliszttel készült, mindkettő nyers nád porcukorral

Itt is mi szorgoskodunk:

csütörtök, november 17, 2011

Gombakrémleves fűszeres sajtos gombóccal

Amint beköszönt a hűvösebb idő, megérkeznek hozzánk a krémlevesek. Szinte minden számomra ismert és elérhető zöldségfélét próbáltam már így elkészíteni, a gomba mégis valahogy kimaradt...

A zöldségkészletet leltározva megtaláltam pár szem gombát, melyet melegszendvicshez gondoltam félretenni, azonban győzött a kíváncsiság és egy mesésen finom leves lett belőle.

Érdemes elkészíteni hozzá a fűszeres sajtgombócot, nagyon jól harmonizálnak az ízek :-)


GOMBAKRÉMLEVES FŰSZERES SAJTOS GOMBÓCCAL (egészségesebb összetevők)

leves:

30 dkg barna csiperke
2 db (közepes) burgonya
1 db sárgarépa
1 db vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
1 teáskanál szárított petrezselyem1 teáskanál szárított borsikafű
1 teáskanál szárított lestyán
só (természetes, nem finomított)
tört bors
olívaolaj (extra szűz)

gombóc:

5 dkg sajt -lehet füstölt
2,5 dkg liszt (teljes kiőrlésű gabonából)
1 db tojás (bio, vagy szabadtartású)
1 teáskanál tejföl
1 csipet szerecsendió
1 mokkáskanál őrölt rozmaring
só (természetes, nem finomított)
tört bors

1. tisztítsuk meg a zöldségeket és a burgonyát, sárgarépát, vöröshagymát kockázzuk fel, a gombát és a fokhagymát szeleteljük (igazából nincs is jelentősége, turmixolni fogjuk a levest, a fontos, hogy a keményebb zöldségek közel egyforma darabok legyenek, hogy azonos főzési idő legyen elegendő)
2. 2-3 evőkanálnyi olívaolajon pároljuk üvegesre a vöröshagymát, adjuk hozzá a feldarabolt burgonyát és sárgarépát, majd néhány percnyi pirítás után a fokhagymát és a gombát
3. forgassuk össze a zöldségeket, majd öntsük fel annyi vízzel, hogy ellepje
4. ízesítsük és fedő alatt főzzük, amíg a zöldségek megpuhulnak, majd botmixerrel pürésítsük
5. amíg a zöldségek főnek, készítsük el a gombócot, reszeljük le finom reszelőn a sajtot, adjuk hozzá a tejfölt és a megmosott (külön tálban felütve ellenőrzött) tojást, keverjük össze, majd a liszttel és a fűszerekkel keverjük össze csomómentesre (tegyük be a hűtőbe, amíg a főzővíz felforr)
6. tegyük fel melegedni a kifőző vizet, majd, ha forr, vegyük ki a hűtőből a gombóc masszáját és enyhén nedves kézzel formázzunk teáskanál adagú gombócokat, melyeket lobogva forró vízben főzzünk meg kb. 8-10 perc alatt (ellenőrizhetünk egy gombócot félbevágva, hogy átfőtt-e)

Praktikák:
- ha rendelkezésre áll, természetesen friss fűszer növényeket érdemes használni
- a pürésítés után lehet még állítani a sűrűségét, ha túl sűrű, vízzel forraljuk össze


Itt is mi szorgoskodunk:

kedd, november 15, 2011

Csokoládé "fasírt", vagy mi...

Nem is tudom pontosan mi ez, az biztos, hogy nem hús, nem is zöldség, a fasírthoz köze sincs, ezzel szemben viszont nagyon csokis, nagyon finom, kívül ropogós kérgű, belül omlós, ráadásul természetes, nyers cukorral, jó minőségű csokoládéval és teljes kiőrlésű liszttel még lelkiismeret furdalás mentes élvezettel csemegézhető is...

Honnan e cím?
Elmélázva ácsorogtam a tepsi fölött, miközben hatalmas erővel és türelemmel vártam, hogy kihűljenek a ..., mik is? Minek nevezzem őket? Puffancs, keksz, cookie, süti? Mind igaz, de igazából egyik sem, nem igazán hasonlít...
Ezen gondolatsor közepette megjelent mellettem HeF, erős a gyanúm, hogy az illatfelhő nyomát követve érkezett ellenőrizni, mi az a nagy csend a konyhában, esetleg már megkezdődött a tesztevés ;-) és nemes egyszerűséggel átvágta a gordiuszi csomót: tök jó, olyanok, mintha fasírtok lennének...

CSOKOLÁDÉ FASÍRT 8 db kb. 10 cm átmérőjű (egészségesebb összetevő)

10 dkg csokoládé (75-90 % között)
15 dkg liszt (teljes kiőrlésű gabonából)
10 dkg vaj
8 dkg porcukor (nád, nyírfa, vagy sztívia)
3 g(!) kakaópor (karobpor)
1 mokkáskanál szódabikarbóna
1 mokkáskanál sütőpor (foszfátmentes)
1/2 mokkáskanál őrölt fahéj
1 db tojás (bio, vagy szabadtartású)
forgatáshoz:
3 dkg porcukor (nád, nyírfa, vagy sztívia)

1. a vajat és a csokoládét olvasszuk fel egy lábosban (ne forrjon, csak olvadjon el)
2. adjuk a liszthez a kakaóport, a szódabikarbónát, a sütőport és a fahéjat
3. mossuk meg a tojást, külön edényben felütve ellenőrizzük a frissességét, majd keverjük gyorsan a vajas csokoládéhoz (ne kezdjen el főni a tojás a meleg keverékben)
4. adjuk a csokis keveréket a lisztes keverékhez és alaposan dolgozzuk össze
5. gyújtsuk be a sütőt 180 fokra (gázsütőnél 4-es fokozat) és vajazzuk ki a tepsit
6. formázzunk tetszőleges méretű gombócokat, melyeket egyesével forgassunk meg a porcukorban
7. tegyük a süteményeket a kivajazott tepsire, majd egy kicsit lapítsuk le, ha a elkészült az összes korong csipetnyi porcukorral hintsük meg a tetejüket
8. az 5. pontban írt hőfokon süssük 12-15 percig, majd vegyük ki a tepsit a sütőből és hagyjuk a tepsin kihűlni a süteményt (hűlés közben keményedik)

Praktikák:
- lehet a masszába tenni más fűszereket is, vagy felaprított csokoládét, diót, mandulát
- a süteményt töltött változatban is elkészíthetjük, ha a gombóc formázás során a közepébe nyomunk aszalt gyümölcsöt
- a képen látható sütemény nyers nád(por)cukorral, teljes kiőrlésű rozsliszttel, karobporral és 86%-os csokoládéval készült


Itt is mi szorgoskodunk:

hétfő, november 14, 2011

Ringló szilvás pite

Alig múlt pár hete, hogy megígértem HeF-nek, csillapítom a pitevariáció tesztelés vonzalmamat. Eddig sikerült tartanom, bár a történeti hűség kedvéért el kell árulnom, hogy amikor Márton napján megkérdeztem Tőle, mit ennél desszertként, ha már (liba) hússal nem szívesen szolgálok? Ráadásul épp aznap hallottuk, hogy libahúst kell enni a jövő évi éhezést elkerülendő (bár megdőlni látszik eme elmélet, hiszen még sohasem ettem libahúst Márton napján...)

Közben megérkezett a válasz: libapitét...
Újabb kérdés (ijedten, lévén nem igazán eszem húst): és mégis miből legyen az a libapite?
Hát ringló szilvából..., érkezett a válasz.

Megkönnyebbülés és a liba is kipipálva :-)


RINGLÓ SZILVÁS PITE
26 cm-es formához

Tészta:
22 dkg liszt (teljes kiőrlésű gabonából)
10 dkg vaj
8 dkg cukor (nád, nyírfa, vagy sztívia)
1/2-1 dl víz -liszttől függ
Töltelék:
70 dkg ringló szilva
10 dkg méz
5 dkg cukor (nád, nyírfa, vagy sztívia)
1 mokkáskanál őrölt szegfűszeg
1 mokkáskanál őrölt fahéj
1 csipet őrölt szerecsendió
1 csipet őrölt gyömbér
1/2 citrom leve
1 evőkanál étkezési keményítő
2 evőkanál víz

1. gyújtsuk be a sütőt 180 fokra (gázsütőnél 4-es fokozat) és vajazzuk ki a piteformát, vagy a hőálló tálat
2. a lisztet és a vajat morzsoljuk össze (aprító géppel egyszerűbb), adjuk hozzá a cukrot, majd a vizet fokozatosan adagolva (liszttől függ, hogy mennyit vesz fel) gyúrjunk lágy, de nem ragacsos tésztát
3. enyhén lisztezett felületen nyújtsuk ki a tésztát a sütőforma méretére és terítsük el egyenletesen az előkészített formába (a lelógó tésztarészeket gyúrjuk össze és tegyük be a hűtőbe, hidegen könnyebben lehet a pite tetejére reszelni), majd süssük elő a pite tésztát 10 percig az 1. pontban írt hőfokon (ha letelt a 10 perc, vegyük ki a sütőből a tésztát)
4. amíg a tészta elősül, készítsük el a krémet, a megmosott, kimagozott és felkockázott ringló szilvát tegyük egy lábosban közepes lángú tűzre, szórjuk meg a cukorral, a fűszerekkel, öntsük rá a mézet, a fél citrom levét, majd fedő alatt főzzük, amíg kissé levet ereszt és forrni kezd
5. keverjük össze csomómentesre a keményítőt a 2 evőkanál vízzel és ha a gyümölcs leve forr, keverjük a krémbe (rögtön elkezd sűrűsödni, el is lehet zárni a hőt alatta)
6. töltsük a gyümölcskrémet az elősütött tésztára, terítsük el egyenletesen, vegyük ki a hűtőből a maradék tésztát és a nagy lyukú (tök)reszelőn reszeljük a krémre, majd süssük készre a süteményt 15-20 perc alatt az 1. pontban írt hőfokon

Praktikák:
- ha nem áll rendelkezésre étkezési keményítő, lehet helyettesíteni 1/2 zacskó főzős, vaniliás pudingporral
- a fűszerezést "szűken" mérve kezdjük, a töltelék készítése közben még lehet utána fűszerezni ízlés szerint
- a képen látható pitetészta teljes kiőrlésű tönköly lisztből, a töltelék édesburgonya keményítővel készült


Itt is mi szorgoskodunk:

szombat, november 05, 2011

Zöldséges szamósza (samosa)

A szamósza indiai eredetű, mindenféle pikáns töltelékkel töltött, bő zsiradékban kisütött tésztabatyu. Lehet készíteni gyúrt tésztából, de most a gyorsabb verziót, a réteslapot választottam...

A kiinduláshoz Sanyi Séf receptjét tanulmányoztam, majd megszületett a saját verzió, nemes egyszerűséggel, amilyen zöldséget találtam a kamrában, az lett a töltelék..

A fűszerezést (is) természetesen tetszőlegesen lehet változtatni, érdemes azonban az indiai ízvilágot követni...

ZÖLDSÉGES SZAMÓSZA 6 db

4 réteslap (teljes kiőrlésű tönköly)
1 kg krumpli
1 db sárgarépa
1 db fehérrépa
4 db gomba
1 db vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
2 teáskanál őrölt koriander
2 teáskanál lestyán
1 teáskanál őrölt kömény
1/2 teáskanál curry
só (természetes, nem finomított)
tört bors
olívaolaj és olaj a sütéshez

1. a zöldségeket tisztítsuk meg, a krumplit és a répákat kockázzuk fel, majd enyhén sós vízben főzzük puhára
2. a vöröshagymát szeljük apróra, 1-2 evőkanál olívaolajon pirítsuk meg, adjuk hozzá a reszelt, vagy apróra szelt fokhagymát és a felaprított gombát, majd pároljuk, amíg a gomba megpuhul
3. ha a krumpli és a répák megfőttek, szűrjük le, és villával törjük össze, majd keverjük hozzá a megpárolt gombát és fűszerezzük
4. kettesével kihajtogatjuk a réteslapokat és hosszában harmadoljuk, így 6 db két egymáson fekvő csíkot kapunk
5. mindig egy kétlapos csíkkal dolgozzunk, a töltést a lenti képsor mutatja, ha elkészült a batyú, kenjük meg a széleket vízzel (összeragasztja, nem engedi ki a tölteléket)
6. ha elkészültek a batyuk, forró olajban pár másodperc alatt süssük aranybarnára


Praktikák:
- más töltelékkel és fűszerekkel is készíthető
- a hajtásnál ügyeljünk a sarkokra, jól zárjanak, ha bekentük vízzel, nyomjuk össze a sarkokat

Tejes pite kicsit másképp

Néhányszor már készítettem hagyományos tejes pitét, de valahogy nem varázsolt el minket. Kissé gumis, elrontott palacsintára emlékeztetett, de utólag végig gondolva, lehet, hogy csak azért lett ilyen állagú, mert serpenyőben sütöttem ki...

A napokban böngésztem az internetet, amikor rábukkantam egy kedves történetre, amelyben az író csodálatos reggeli élményét ecsetelte: krémesen omlós, felejthetetlenül finom tejes pite a sarki cukrászdából... Hogy lehet ez? Nagyon nem illik össze ez a leírás az élményemmel.
Mint kiderült, a cukrászda a tejes pite alját és tetejét réteslappal béleli. Hmmm, ezt ki kellett próbálni.

Az általam ismert recepthez képest a krém összetevőinek felét vettem (ja, és kiegészítettem egy kis szárított bodzavirággal, fahéjjal és vaníliával), aki vastagabb krémet szeretne, bátran kétszerezze a mennyiségeket :-)

TEJES PITE KICSIT MÁSKÉPP 17x27-es tál (egészségesebb összetevők)

2 db réteslap (lehet több is ízlés szerint)
2 db tojás (bio, vagy szabadtartású)
10 dkg cukor (nád, nyírfa, vagy sztívia)
15 dkg liszt (teljes kiőrlésű gabonából)
5 dkg olvadt vaj
1/2 l tej (növényi)
1/2 citrom reszelt héja
1 mokkáskanál őrölt fahéj
- opcionális:
3 teáskanál bodzavirág
1 mokkáskanál vanília aroma (természetes)

1. olvasszuk fel a vajat
2. alaposan mossuk meg a tojást, majd a cukorral keverjük habosra
3. adjuk a lisztet a tojásos keverékhez, majd a tejet fokozatosan adagolva keverjük csomómentesre
4. fűszerezzük a keveréket (fahéj, citromhéj, bodzavirág, vanília)
5. gyújtsuk be a sütőt 180 fokra (gázsütőnél 4-es fokozat) és az olvadt vajjal kenjük ki a sütőtálat
6. vágjuk félbe a réteslapot (így összesen 4 lap lesz) és tegyük le az első réteslapot a tál aljába (ha kell igazítsuk méretre, a leeső darabokat is rá lehet tenni), majd kenjük meg az alsó réteslapot olvadt vajjal
7. terítsük le a második lapot, erre öntsük rá a tejes keveréket
8. óvatosan fektessük a tejes keverék tetejére a maradék két fél lapot és a tetejét kenjük meg az olvadt vajjal
9. süssük aranybarnára az 5. pontban írt hőfokon 30-35 perc alatt

Praktikák:
- lehet tenni a krémbe mazsolát, túrót (ekkor a tejet csökkenteni kell), más fűszereket,
- a képen létható sütemény teljes kiőrlésű réteslappal, nyers nádcukorral és teljes kiőrlésű rozsliszttel készült

csütörtök, november 03, 2011

Müzli szelet

Újabb szuper étellel bővült a reggeli repertoár, ez pedig a zabpelyhes müzli szelet. Ismét egy olyan recept, amelynek összetétele a hangulatunktól, a családi kedvencektől, vagy a kamra tartalmától függ.
Nálunk főként valamilyen kása, vagy teljes kiőrlésű keksz a reggeli egy kis gyümölccsel. Nos az aktuális gyümölcskészletben egyedül búslakodott egy banán, azonban sajnos egyikünk sem kedveli a már megérett (inkább túlérett) banán ízét, ezért valahogy mindig kikerültük... Épp kapóra jött a javaslat, hogy készítsek belőle müzli szeletet :-)

Gyerkőcökkel is remek élmény elkészíteni, mehet bele méz, dió, mogyoró, mindenféle sótlan mag, más típusú gyümölcs is (pl. körte, barack, aszalványok, szárítottak, stb.). Ha a hozzáadott cukormentesség a cél, akkor a csokoládét hagyjuk ki.

MÜZLI SZELET 12 db (20x24-es forma)

5 dkg mazsola
5 dkg aszalt szilva
5 dkg tisztított napraforgó mag
5 dkg lenmagpehely
10 dkg zabpehely
1 teáskanál fahéj
3 dkg étcsokoládé
1 db alma
1 db banán

1. kockázzuk apróra a csokoládét, majd az almán és banánon kívül minden összetevőt mérjünk ki egy keverőtálba
2. tisztítsuk meg a banánt és egy villával törjük össze pépesre, majd adjuk a magvas keverékhez
3. mossuk meg és hámozzuk meg az almát, majd (sajtreszelőn, vagy egyéb apró lukas reszelőn) reszeljük finomra és szintén adjuk a magvas keverékhez, majd alaposan keverjük össze
4. gyújtsuk be a sütőt 170 fokra (gázsütőnél 3-as fokozat) és vajazzuk ki a sütőtálat, vagy tepsit
5. terítsük el egyenletesen a masszát és jól nyomkodjuk le, majd 25-30 perc alatt süssük meg (szárítsuk ki)
6. várjuk meg, amíg a tepsiben kihűl, majd óvatosan csúsztassuk át egy vágódeszkára és szeljük tetszőleges formára

Praktikák:
- bármilyen arányban lehet variálni az összetevőket
- érdemes egy vágódeszkával "tömöríteni" a massza leterítése után, így biztosan egyenletes lesz, kb. 1-1,5 cm magas legyen

Itt is mi szorgoskodunk: